Merdivenin yanında bir duvar varsa ve kendini taşıyan (yük taşıyan), örneğin beton veya masif tuğladan yapılmışsa merdiveni istediğiniz tasarımla planlayabilirsiniz. Burada yapısal bir sorunumuz yok.

Basamaklar ve korkuluk için ana destek olarak çelik konsol yüzer destek elemanı (kiriş) üretebilir ve bunu destek duvarının içine gizleyebiliriz. Ürettiğimiz etki, havaya doğru süzülürken doğrudan duvardan gelen basamaklardır.

Korkuluk birçok farklı tasarım ve malzemede mümkündür. En popüler olanı, basamakların yanlarına sabitlenmiş cam panellere sahip kesintisiz cam korkuluktur. Sabitlemeler paslanmaz çelik görünür cıvatalarla veya vidaları gizleyen ahşap kapaklarla yapılabilir. Harici bir ahşap kiriş de olası bir seçenektir.

Basamaklar normalde ahşaptan (kayın, meşe, ceviz) yapılır ve çok kalındır (80, 90 ve hatta 100 mm). Bu önlemler birçok ülkede inşaat yönetmeliklerine uymak için gereklidir. açık yükselticili konsol merdivenler için.

Daha ince basamaklar (örneğin 50 mm) seçeneğinde, iki basamak arasındaki yükseltici açıklığı 100 mm'den daha yüksek olacağından kapalı yükselticilere ihtiyaç duyulacaktır.
Ahşabın yanı sıra giderek daha popüler hale gelen sırt tasarımı, artık reçine sırt veya Corian  sırt desenidir.